niedziela, 5 lutego 2017

#healthy_lemon_grass - trawa cytrynowa


Świeżo ścięta trawa cytrynowa

Świeży, cytrynowy zapach, delikatny kwaskowaty smak i wygląd przeciętnej trawy na łące. Ok, nie ma czegoś takiego jak "przeciętna trawa". Z racji tego, że wiele z nich(gatunków "chwastów") ma właściwości prozdrowotne, nie godzi się deprecjonować jakiekolwiek z nich.


Przejdźmy do sedna, czyli rośliny, o której chciałabym trochę opowiedzieć. Trawa cytrynowa, czyli palczatka cytrynowa to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Niewiele Wam to mówi?
Wiechlinowate liczy około 11 tysięcy gatunków - to właśnie one dominują na pięknych zielonych łąkach i pastwiskach. To nie tylko tzw. "chwasty", ale i chętnie uprawiane zboża. Najbardziej znane rodzaje to:
  • jęczmień,
  • kukurydza,
  • kostrzewa,
  • trzcina,
  • stokłosa,
  • proso,
  • owies,
  • żyto.
Trawa cytrynowa jest źródłem olejku cytronelowego zawierającego cytral, który wykorzystuje się w medycynie oraz branży perfumeryjnej. Przyjemny cytrynowy zapach sprawia, że jest składnikiem wielu herbat ziołowych i owocowych, a w południowo - wschodniej Azji trawę cytrynową stosuje się jako dodatek do zup i napojów.

Herbata z trawy cytrynowej - przygotowania

Trawa cytrynowa - właściwości

 

Indie: pomoc w leczeniu niestrawności, braku apetytu, lek rozkurczowy, przeciwreumatyczny, przeciwkaszlowy.
Chiny: łagodzi bóle głowy i brzucha.
Ameryka Południowa: poprawia koncentrację.

Dziś wiemy, że trawa cytrynowa wpływa korzystnie na poziom cholesterolu i glukozy we krwi, w związku z czym zaleca się jej uwzględnienie w diecie chorych na cukrzycę typu 2.

Napar ze świeżej trawy cytrynowej

 

Trawa cytrynowa - wartości odżywcze

 

W stanie surowym, trawa cytrynowa okazuje się być cennym źródłem wielu składników, o które warto walczyć w codziennej diecie. I tak, w 100 gramach surowej trawy cytrynowej znajdziemy:


Moje doświadczenia z trawą cytrynową

 

Uprawiać zaczęłam ją ponad rok temu. Pierwszy wysiew zakończył się tragicznie - zapomniałam podlać przed dłuższą nieobecnością, co doprowadziło kilkucentymetrowe trawki do wysuszenia. Kolejny, odstawiony chwilowo na grzejnik, by wyczyścić parapet, został tam na dłużej. Niestety upiekł się w kilka godzin. Dopiero trzecia próba zakończyła się sukcesem.


Aktualnie posiadam jedną doniczkę z kilkunastoma trawami, sięgającymi nawet metra(!!!). Roślina rozwijała się bez zastrzeżeń, była dla mnie raczej ozdobą niż produktem spożywczym. Któregoś dnia Internet podsunął mi propozycje wykorzystania listków trawy cytrynowej jako napar. Tak też uczyniłam i posmakował mi on do tego stopnia, że w ciągu kilku dni "zdewastowałam" roślinkę do tego stopnia, że w tej chwili bezpieczniej będzie dać jej trochę czasu. Wykorzystałam ją również do eksperymentalnego wina, więcej o tym znajdziecie tutaj.

Napar z trawy cytrynowej spowodował u mnie pozytywne zmiany, szczególnie w kwestii poprawy nastroju. Zauważyłam, że podczas pracy umysłowej, pozwala mi on utrzymać koncentrację minimalizując senność spowodowaną znudzeniem. Inne moje obserwacje wynikają z nasączenia naparem bawełnianych płatków kosmetycznych i kilkunastominutowe obłożenie twarzy takim właśnie specyfikiem. Po chwili skóra zyskuje zdrowszy wygląd i wygląda świeżo.

Okłady pod oczy z naparu z trawy cytrynowej
Przyłożenie płatków kosmetycznych nasączonych naparem z trawy cytrynowej pozwoliło mi odprężyć oczy po męczącym dniu przed komputerem. 

Trawa cytrynowa - podsumowanie

 

Korzystne działanie ziół wciąż jest spychane na dalszy plan. Zamiast faszerować się suplementami, warto inwestować w coś, co w każdej chwili mamy pod ręką w postaci świeżej lub suszonej. Trawa cytrynowa to przede wszystkim smaczny sposób na popijanie czegoś podczas intensywnej pracy. Zamiast kolejnej kawy - szklanka naparu z trawy cytrynowej. Polecam.




Źródła:
1. http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/trawa-cytrynowa-i-olejek-lemongrasowy-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosow_43737.html
2. http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal_17srodspoz_18102007.pdf