poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Kiedy możesz spalić pół lasu...


Chodzisz do lasu? To świetnie!
Masz zamiar, ale wciąż brakuje Ci czasu? Może go znajdziesz.
Nie czujesz się tam dobrze i dlatego wybierasz miejski klimat? Ok :)

W każdym z powyższych przypadków, gdyby jednak naszła Cię ochota na spacer, powinieneś orientować się co, gdzie i jak. Bo las to nie tylko wysokie drzewa, zapach igliwia i szum gałęzi wiele metrów nad ziemią. Czyhają tam zagrożenia, niestety często prowokowane przez... ludzi. Dlatego postaram się przekonać Cię, że wycieczka w las to  dobra zabawa ale i odpowiedzialność "za to, co oswoisz".

Zagrożenie pożarowe

Upalne letnie dni raczej zniechęcają do wyjścia do lasu. Może to i lepiej? Ponieważ właśnie w tym okresie najłatwiej zaprószyć ogień (mniej lub bardziej świadomie). Nie wiesz, czy konkretnego dnia wolno wejść do lasu? Zajrzyj tutaj, na stronę Lasów Państwowych, gdzie na bieżąco na czytelnej mapie dowiesz się, gdzie obowiązuje Zakaz wstępu do lasu.
Wygląda ona tak:


Na tej konkretnej mapie dowiesz się także dlaczego wejście do lasu w Twojej okolicy jest w tej chwili niemożliwe.

Kolejny zbiór informacji znajdziesz na mapie Zagrożenia pożarowego. Czterostopniowa skala obejmuje:
- duże,
- średnie,
- małe,
- brak zagrożenia.





Na stronie Lasów Państwowych czytamy:

"Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 proc."


Co robić, a czego nie robić, gdy wejście do lasu nie jest zabronione?
1. Nie zostawiaj śmieci, zwłaszcza szklanych butelek.
2. Samochód parkuj w miejscu bezpiecznym w specjalnie przeznaczonych do tego celu miejscach, tzn. tak, by nie zaprószyć ognia podczas odpalania pojazdu.
3. Poruszaj się drogami wyłącznie do tego przeznaczonymi i oznaczonymi. Drogi leśne są dostępne jedynie w wyjątkowych sytuacjach(o tym tutaj).
4. Pamiętaj, Strażnik leśny na terenie lasów ma prawo Cię wylegitymować, nałożyć mandat, a w razie konieczności użyć siły, jeżeli nie zastosujesz się do jego zaleceń.

W celu uzyskania dokładnych instrukcji korzystania z pięknej polskiej przyrody odsyłam na stronę LP.
A oto kilka przydanych linków:

Kolejny wpis: powodzie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz